23 Haziran 2021

Türkiyenin Askeri İnsansız Hava Araçları (İHA)

Türkiyenin Askeri İnsansız Hava Araçları (İHA)

Son zamanlarda savunma sanayisinde büyük atılımlar yapan Türkiye, askeri alanda kullanılan silahlı veya silahsız insansız hava araçları teknolojileri konusunda da dünyada bu teknoloji üreten ve satışını yapan sayılı ülkeler arasında bulunmaktadır. Ayrıca Türkiyenin askeri dronları oldukça rağbet görmeye başladı.

Askeri İHA’lar veya diğer adıyla dronlar, sahip oldukları gömülü sistemleri ve GPS bağlantılarıyla uzaktan kumanda edilebilir vede önceden belirlenmiş rotalarda otonom uçuşlarını gerçekleştirebilirler. Genellikle keşif, gözetleme, istihbarat ve saldırı için kullanılan askeri dronlar ülke orduları için vazgeçilmezler arasına girmişlerdir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Baykar, Aselsan, TUSAŞ ve STM şirketleri tarafından üretilen askeri dronları hali hazırda bünyesinde barındırmakta ve aktif olarak teröristlere karşı, sınır gözetlemesi ve istihbarat için kullanmaktadır.

Türkiye’de üretilen askeri dronlar

TAI ANKA S

Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi ile birlikte çeşitli konularda görevler alan altyüklenici firmaların tasarımını, üretimini ve geliştirmesini yaptığı insansız hava aracı olan ANKA S, orta irtifa uzun havada kalış (MALE) İHA sınıfında olmakla beraber 2010 yılında uçuş testlerine başlanmış olup şu ana kadar 16 tanesi Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmiştir. Ayrıca ANKA +A, ANKA B, ANKA-I ve ANKA-2 varyantlarıda bulunmaktadır.

Modüler olarak tasarlanıp üretilen ANKA S insansız hava aracı, katlanabilir iniş takımı, sökülebilir kanat, yedekli uçuş kontrol yüzeyleri ve servis kapakları ve bunların yanı sıra çeşitli sensörler ve uçuş algılayıcıları, görev kontrol, görev kayıt ve izleme sistemleri, arayüz üniteleri, haberleşme ve tanıtma sistemleriyle donatılmıştır.

Keşif, gözetleme, hedef tespit, hedef teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerini gece/gündüz ve her türlü hava koşullarında yerine getirecek şekilde geliştirilen ANKA S, bu söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükleri taşıyabilecek kapasitedir:

  • Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV),
  • Gündüz (EO-ElectroOptic) / Kızılötesi (IR-InfraRed) / Lazer Mesafe Bulucu (LRF-Laser Range Finder) & Lazer İşaretleyici (LD-Laser Designator) ve Spotter Faydalı Yükü,
  • SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü
Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 1600 Kg Boy: 8 metre
Uçuş Süresi: 24 Saat Kanat Açıklığı: 17.3 metre
İrtifa: 30 000 Feet Haberleşme Menzili: 200 Km
Faydalı Yük Kapasitesi: 200 Kg

ANKA Aksungur

Türk Havacılık ve Uzay Sanayinin bir başka ürünü olan ANKA Aksungur İHA, kesintisiz olarak çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerine uygun orta irtifa uzun havada kalış (MALE)sınıfında bir insansız hava aracıdır.

Tam otonom operasyon yapabilen ANKA Aksungur İHA, yedekli otomatik uçuş kontrol sistemi, otomatik kalkış ve iniş sistemi ve SATCOM ile görüş hattı ötesinde görevlerini icra yapabilecek kapasitede geliştirilmektedir.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 3300 Kg Boy:
Uçuş Süresi: 24 Saat Kanat Açıklığı: 24 metre
İrtifa: 40 000 Feet Haberleşme Menzili:
Faydalı Yük Kapasitesi: 150 Kg

Bayraktar Akıncı TİHA

Kendi sınıfında lider olan Akıncı İHA, savaş uçaklarının yaptığı birçok görevi yerine getirebilmekle beraber savaş uçakları üzerindeki yüküde hafifletmektedir. 20 metre kanat genişliğine sahip Akıncı, Bayraktar TB2’den hem uzun hem de geniş olmakla beraber çok sayıda akıllı mühimmat taşıyabilecek kapasitede olup kendine özgün yapay zeka ile donatılmıştır.

Bayraktar Akıncı sınıfındaki muadil insansız hava araçları arasında güvenilir yazılımıyla birlikte tam otomatik seyir ve rota takibi özelliği, yarı otonom uçuş modları desteği ve hassas otonom kalkış ve iniş özelliği ile farkını ortaya koymaktadır.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 5500 Kg Boy: 12.2 metre
Uçuş Süresi: 24 Saat Kanat Açıklığı: 20 metre
İrtifa: 40 000 Feet Haberleşme Menzili: Çift Yedekli SATCOM + Çift Yedekli LOS (250 Km)
Faydalı Yük Kapasitesi: 1350 Kg

Bayraktar TB2 SİHA

Tüm sistemi yerli ve milli olarak üretilen Bayraktar TB2, orta irtifa-yüksek havada kalış (MALE) sınıfında bir insansız hava aracı olarak keşif ve istihbarat görevlerini üstlenir. 2014 yılından günümüze 110 bin saattir uçuş yapan Bayraktar TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet ve Jandarma müdürlükleri bünyesinde hizmet vermektedir.

27 bin feet havada kalma ve 27 saat uçuş süresiyle Türk havacılık tarihinde havada kalma ve uçuş süresi rekorunu kırmakla birlikte Bayraktar TB2 ihraç edilen ilk hava aracı ünvanına da sahiptir.

Bayraktar TB2, tam otomatik seyir ve rota takibi, hassas otonom iniş kalkış özelliği, tam otonom taksi ve park özelliği ile donatılmış ve yedekli batarya ve servo aktüatörlerle uçuşları daha güvenli hale getirilmiştir.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 630 Kg Boy: 6.5 metre
Uçuş Süresi: 24 Saat Kanat Açıklığı: 12 metre
İrtifa: 27 030 Feet Haberleşme Menzili: 150 Km
Faydalı Yük Kapasitesi: 55 Kg

Bayraktar Mini İHA

2007 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde bugüne kadar 100 binin üstünde operasyonel uçuş yapan Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş Türkiye’nin ilk mini robot hava aracıdır.

Mini olmasına karşın Bayraktar Mini İHA, otomatik hedef noktası takibi, çoklu İHA komuta/izleme desteği, otonom kalkış ve seyir, akıllı batarya yönetim sistemi ve otomatik eve dönüş ve otomatik iniş gibi bir çok gelişmiş özelliklere sahiptir.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: Boy: 1.2 metre
Uçuş Süresi: 60-80 Dk Kanat Açıklığı: 2 metre
İrtifa: 1000 Feet Haberleşme Menzili: 15 Km
Faydalı Yük Kapasitesi: 2 Eksen Gündüz/Gece Kamerası

Bayraktar DİHA

Dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen taktik İHA sınıfındaki Bayraktar DİHA, keşif ve istihbarat faaliyetleri yürütebilmektedir. Ayrıca Bayraktar DiHA, otonom kalkış iniş sistemi, tam otomatik iniş sistemi, lazer işaretleyici, lazer mesafe ölçer, Kızılötesi ve Elektro Optik kamera modülleri ile donatılmıştır.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 30 Kg Boy: 1.5 metre
Uçuş Süresi: 12 Saat Kanat Açıklığı: 5 metre
İrtifa: 9000 Feet Haberleşme Menzili: 150 Km
Faydalı Yük Kapasitesi: 5 Kg

Vestel Karayel Taktik İHA

Keşif ve gözetleme yapmak amacıyla Vestel Savunma tarafından tasarlanıp üretilmiş olan Karayel İHA, buz giderme sistemi ve yıldırım koruma özelliğiyle her türlü hava koşullarında faaliyet gösterecek şekildedir. Ayrıca kompozit gövdeye sahip Karayel İHA, yedekli aviyonik sistemlerine sahip ve otonom olarak kalkış/uçuş/iniş yapabilmektedir.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 550 kg Boy: 6,5 metre
Uçuş Süresi: 20 Saat Kanat Açıklığı: 10,5 metre
İrtifa: 22 500 Feet Haberleşme Menzili: >150 Km
Faydalı Yük Kapasitesi: 70 Kg

Kargu Kamikaze Drone

STM ürünü olan Kargu, otonom veya uzaktan kumanda edilebilen lazer mesafe bulucu, görev iptal ve acil imha ve hareketli hedeflere yönelik kamikaze gibi özellikleriyle operasyon sahasında çok kısa sürede göreve hazır hale getirilebilen döner kanatlı insansız hava aracıdır. 2017 Kasım ayından itibaren envanterde bulunarak çeşitli görevleri yerine getirmektedir.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 6285 gr Haberleşme Menzili: 5 Km
Uçuş Süresi: 10 dakika
İrtifa: 1000 metre

Serçe 1

Aselsan tarafından geliştirilen Serçe-1, gözetleme, keşif ve istihbarat görevlerinin yanı sıra sınır kontrollerinde ve de yol trafik bilgisi gibi konularda ayrıca amaca uygun olarak faydalı yükte taşıyabilen tam otonom döner kanatlı drondur. Hedefe kilitlenebilme, yedekli motor yapısı, katlanabilir kollar ve lazer destekli iniş sistemi gibi özellikleriyle gayet verimli ve işlevseldir.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 6.5 Kg Faydalı Yük Kapasitesi: 1 Kg
Uçuş Süresi: 30 dakika Haberleşme Menzili: 3 Km
İrtifa: 10 000 Feet

Alpagu İHA

STM’nin bir diğer ürünü olan sabit kanatlı Alpagu İHA, lançerden ateşlenebilen özgün gömülü, gerçek zamanlı görüntü işleme ve yapay zeka algoritmalarıyla keşif, gözetleme ve gerekirse sabit veya hareketli küçük ölçekteki hedefleri imha edebilmektedir.

Tek bir askerin taşıyabileceği Alpagu İHA gece ve gündüz etkin olarak operasyonda kullanılabilinen ve gelişmiş ve özgün elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: 1.9 Kg Haberleşme Menzili: 5 Km
Uçuş Süresi: 10 dakika
İrtifa: 400 Feet

Togan İHA

Togan, STM tarafından geliştirilmiş genel maksatlı keşif ve gözetleme görevlerinde özgün gerçek zamanlı görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla otonom zeka ve hareket kabiliyetine sahip döner kanatlı milli insansız hava aracıdır.

Öne çıkan diğer özellikleri ise ikinci bir Togan İHA ile eşzamanlı hareket ve görev değişimi kabiliyeti, hareketli nesne takibi ve tek personel tarafından rahatlıkla kullanılabilmesidir.

Teknik Özellikleri
Max Kalkış Ağırlığı: <7 Kg Haberleşme Menzili: 5 Km
Uçuş Süresi: 30 dakika
İrtifa: 400 metre

Kaynak : Dronlog

0 Comments on Türkiyenin Askeri İnsansız Hava Araçları (İHA)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy link
Powered by Social Snap