23 Haziran 2021

Drone Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Drone Nedir?

Piyasada farklı isim ve şekillerde dronelar görmüşüzdür. Sivil kullanımlarda dronelar, pil tarafından beslenen elektrik motorların pervaneyi çevirmesiyle oluşan kaldırma kuvvetiyle uçan dronelar ,çok rotorlu manasında multicopterler, olarak sunulmakla birlikte savunma alanında ki dronelar genellikle jet motorları tarafından tahrikli yada ülkemizinde üretimini gerçekleştirdiği pervaneli motorlar tarafından tahrikli şeklinde karşımıza çıkabilir.Savunma sanayindeki ve ülkemizin ürettiği droneları incelemeyi şimdilik başka bir yazımıza bırakıp sivil alanda kullanılan droneların çeşitlerine bakmaya ve incelemeye devam ediyoruz.

Drone Çeşitleri nelerdir?

Dronelar motor sayısına göre veya ağırlıklarına göre sınıflandırılmaktadırlar. Motor sayısına göre drone çeşitlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Motor Sayısına göre drone çeşitleri Tanım
Tricopter Üç motora sahip drone(İHA). Konfigurasyonu genelde ‘Y’ şeklindedir. Örnek; YI Erida Tricopter Drone, TX Tricopter.
Quadcopter Dört motora sahip drone(İHA).Aşağıda bahsedeceğimiz üzere konfigurasyonları ‘+’ veya ‘X’ şeklindedir. Örnek; DJI Mavic, DJI Phantom, Parrot Mambo.
Heksacopter Altı motora sahip drone(İHA). Örnek; Goolsky L100, DJI Matrice, Yuneec TYPHON.
Octocopter Sekiz motora sahip drone(İHA). Örnek; Intel Falcon, DJI Agras.
Multicopter Birden çok motora sahip dronelar.

Bu sınıflardan en çok kullanılan ise quadcopter yada quadrotor dediğimiz 4 motora sahip olan dronlardır. Quadcopterlerde motorların konumlandırılmasına göre iki’ye ayrılır;

  1. ‘+’ şeklinde motorları konumlandırılmış quadcopterler ve
  2. ‘X’ şeklinde motorları konumlandırılmış quadcopterler.

Ülkemizde ve birçok ülkede ise dronelar ağırlıklarına göre sınıflandırılır ve bu sınıflandırılmaya görede ülkemizde gerekli sertifikalandırmalar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) drone talimatı olan SHT-İHA talimatına uygun şekilde yapılır. SHT-İHA talimatında dronlar ağırlıklarına göre 4 kategoride tabloda görüldüğü gibi sınıflandırılır.

Kategori Uçuş ağırlığı
İHA-0 500 gr – 4 kg
İHA-1 4 kg – 25 kg
İHA-2 25 kg – 150 kg
İHA-3 150 kg ve üzeri

Sivil Havacılığın yayınlamış olduğu insansız hava aracı sistemleri talimatına göre 500 gr altındaki droneların kayıt yaptırmak gerek olmamakla beraber 500 gr üzeri ağırlıkta droneların kayıt yaptırılması mecburi olup bu kayıt yaptırılan droneları uçuracak pilotların ise Sivil Havacılık tarafından yetkilendirilmiş drone(İHA) sertifikası veren kurumlarda drone(İHA) sertifika eğitimlerine katılarak sertifika almaları mecburidir. Sertifikanızı aldıktan sonro ise Sivil Havacılığın İHA platformunda uçuş izni alarak dronunuzu uçurmaya başlayabilirsiniz.

Copy link
Powered by Social Snap