23 Haziran 2021

Dron Uçuşu Yasak Olan 15 Ülke

Dron Uçuşu Yasak Olan Ülkeler

1.Hindistan

Hindistan’da dron uçuşlarının ve kullanımlarının yasak olmasının temel sebebi dronların casuslukta, terör saldırılarında ve uçaklarla oluşturabilecek sıkıntılardan dolayıdır. Ülkede dışardan dron satın almak yani ithal etmek kesinlikle yasak olmakla birlikte Hindistan’da bazı marketlerde ve pazarlarda dron satışları yapılmakta. Ancak dron uçuş izinlerini sadece Hindistan vatandaşları alabilmekte onun için de bazı zorunlu şartları yerine getirmek zorundalar yani oldukça zor.

2.Mısır

Radikal grupların dron uçuşu yapmaları nedeniyle Mısır’da dronların ithal edilmesi, uçurulması ve sahip olunması kesinlikle yasak aksi takdirde yüksek miktarda para cezasıyla birlikte hapis cezasıyla karşı karşıya kalınabilinir.

3.Fas

Dronların sebep olduğu birkaç kazadan dolayı Fas Krallığı dronların ithal edilmesini ve kullanımını yasaklamış ayrıca yanınızda dron ile ülkeye girmeye çalışırsanız dronunuza ülkeden çıkana kadar el konulmakta. Fas’ın bazı özel durumlar için dron uçuşlarına izin verdiğide oluyormuş.

4.İran

İran da diğer birçok ülke gibi dronların casusluk ve terör saldırılarında kullanılabilme potansiyelinden dolayı yasak etmiş durumda. Ayrıca casusluk suçlamasıyla birkaç dron pilotunun sorgulanmasından. Ve 2 dronun hassas bölgelere tehlikeli yaklaşımlarından dolayı düşürülmelerinden sonra Tahran üzerinde dron uçuşları yasaklanmış. Eğer ülkeye drone ile girmek isterseniz dronunuza el konulacaktır.

5.Küba

İzinsiz dron uçuşları kesinlikle yasak olan Küba’da dron uçuşu için izin almak istediğinizde de 6 haftalık uzun bir başvuru sürecine girmeniz ve 5 farklı kurumdan izin almanız gerekmekte. Uçuş yapacağınız yerde ki sorumlu kurumdan da ayrıca izin almanız gerekmektedir. Ülkeye izinsiz dron getirmek dronunuza el konulmasına hatta tutuklanmanıza sebep olmaktadır.

6.Barbados

Şartsız kayıtsız dron uçuşlarının ülkede artmasıyla beraber Barbados hükümeti gerekli regulasyonları oluşturmak için geçici olarak dronların kullanımlarının ve dışardan getirilmesini yasaklamış durumda.

Birkaç defa yasakların  uzatılmasıyla birlikteşu an net olarak hangi tarihe kadar uzatıldığı belirli değil. Ülkeye dron getirmeniz halinde diğer birçok ülkede olduğu gibi dronunuza ülkeden çıkışınıza kadar el konulmaktadır.

7.Suudi Arabistan

Ülkede dron uçuşları saraylarda, askeri bina ve havalimanı çevrelerinde, krallık mülklerinde ve ülkeyi yöneten insanların mülklerinde yasak. Ayrıca genel anlamda hobi amaçlı dron uçuşları ülke genelinde yasak durumda. Ancak ülkeye dron sokmak isteyen herhangi bir kişi gümrük kurallarına uygun olacak şekilde dron seri numarasıyla kayıt yaptırarak ülkeye dron sokabilmektedir.

8.Zambiya

Zambiya dron kullanımlarına izin veren ama çok fazla şartları olan ülkelerden birisi. Öncelikle uçuş yapacağınız alanda ilk yardım çantası ve yangın söndürücü bulundurmak zorunlu. Bununla birlikte dronunuzda ülkenizi belirten ve dron seri numarasını bulunduran yangına dayanıklı levha bulunmalıdır.

İnsanlardan, otoban yollardan ve binalardan en az 50 metre uzakta uçuş gerçekleştirmeli. Ve sadece gündüz ve görüş hattında maksimum 120 metrede ve 500 metre yarıçapta uçuş yapabilmektesiniz. Ayrıca dron uçuşu yapacak kişinin onay mektubuna, dron kayıt sertifikasına ve uzaktan kumandalı araçlar için pilot sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu evrakları birkaç sınav geçerek Zambiya Sivil Havacılık Kurumundan elde edebilirsiniz.

9.Etiyopya

Etiyopya da dron uçuşları konusunda net bir talimata ulaşamadık ama seyahat planlıyorsanız Etiyopya Sivil Havacılık kurumuna ulaşarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Ülkeyi ziyaret edenlerden ulaşılan bilgiler dronlarını izinsiz getirdikleri için el konulması yönünde.

10.Kuzey Kore

Diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’de halkın internete bile ulaşmasının yasak olduğunu biliyoruz. Dron kullanımı konusunda ki talimatlar net olmamakla beraber iki tane duyum araştırmalarımıza takıldı.

Birincisi Kuzey Kore’de hobi veya ticari amaçlı farketmeksizin kesinlikle dron uçuşları ve kullanımları yasak olduğu. Ve bu yasak delindiğinde hapis cezasıyla birlikte yüksek miktarda para cezası sözkonusu olduğu.

İkincisi ise devlet yönetiminden izin alınarak devlet yetkililerinin gözetimi altında uçuş yapabileceğiniz.

11.Nikaragu

Kazalardan kaçınmak amacıyla Nikaragu devleti dron kullanımlarını yasaklamış. Ayrıca dron ile birlikte ülkeye girme girişiminizde drona el konulmaktadır.

12.Madagaskar

2015 yılından beri ticari amaçlı dron uçuşlarınızda her uçuşunuzda 4 sayfalık başvuru formunu Madagaskar Sivil Havacılık Kurumuna göndermeniz gerekmekte. Ve hobi amaçlı dron uçuşları ise sadece kapalı alanlarda serbest.

13.Tunus

Tunus’ta dron uçuşları için izin gerekirken bu izini alabilmeniz için 4 ayrı kuruma başvuru yapmanız gerekmekte. Şimdiye kadar birkaç kişi izin alabilmiş durumda. Eğer ülkeye izinsiz olarak dron getirirseniz dronunuza el konulmakta. Bununla birlikte sorgulanmanızla ve hatta tutuklanmanızla karşı karşıya kalabilirsiniz.

14.Kamboçya

Kamboçya’da dron uçuşları başkentte ve önemli tarihi yerlerde yasak olmakla birlikte ülkenin diğer kısımlarında serbest. Yasak bölgelerde dron uçuşları yapmak isterseniz. Turizm Bakanlığı da dahil 4 farklı kurumdan izin almanız gerekmektedir.

15.Belçika

Belçika Hükümeti dron uçuş yasağını kaldırdı ama yerine ağır şartlar getirdi. Kişisel olarak kullanacağınız dronun ağırlığı 1 kilogramın altında olmalı. Bununla birlikte maksimum 10 metre yükseklikte uçuş yapabilirsiniz. Ayrıca dronunuzu kayıt ettirmeniz, sigortanızın olması ve uzaktan kumandalı araçlar için pilot ehliyetinizin olması gerekmektedir.

Copy link
Powered by Social Snap